A csontritkulás észrevétlenül, fájdalommentesen alakul ki: gyengíti az ember csontjait. A korábban életerős, robusztus csontok fokozatosan elvékonyodnak, belsejük lágy és szivacsos lesz, emiatt könnyebben és gyakrabban törhetnek.
Idősebb korban, főleg nőket érintő probléma. Leggyakrabban változó kor után jelentkezik, mivel a nemi hormonok termelése megváltozik a szervezetben ezáltal a csontépítő sejtek száma csökken.
A legjobb megelőzési mód: a kalciumban és D-vitaminban gazdag étkezés mellett a rendszeres testmozgás a szabadban. A rendszeres edzés növeli a csontok sűrűségét, így hozzájárul a csontritkulás megakadályozásához.
Mivel a csontritkulás tulajdonképpen a csontok elgyengülését jelenti, fő célunk, hogy ez ellen dolgozzunk és megerősítsük a csontokat. Azok a sportok a leghatékonyabb szövetségeseink ebben a küzdelemben, melyek gyakorlása során a gravitáció ellen kell dolgozni az izmoknak.
Miért a nodic walkingot válasszuk a csontritkulás ellen?
- Gyaloglás alapú: folyamatos mozgásban tartja az egész testet, minden lépésnél a gravitáció ellen dolgoznak a lábizmok.
- Erősíti az izomzatot, rugalmassá teszi az ízületeket, és emellett a csonterőt is növeli.
- A nordic walking szakszerű kivitelezéséhez elengedhetetlen a helyes testtartás, ami megerősíti a gerincoszlopot.
- Idős korban is könnyen végezhető: mert a botok használata révén az ízületek terhelése kisebb, és a botok stabilitást is adnak.
- A test izmainak 90%-át megmozgatja, beleértve a felsőtest izmait, a csuklót és a bokát is, melyek csontritkulás esetén a veszélynek elsődlegesen kitett területek.
Mint minden betegség esetén, itt is érdemes szakorvos véleményét kikérni a nordic walking alapoktatás előtt és aztán irány az erdő!