A csontritkulás csendesen és fájdalommentesen gyengíti az ember csontjait. A korábban életerős, robusztus csontok fokozatosan elvékonyodnak, belsejük lágy és szivacsos lesz, ennek eredményeképpen könnyen törnek.
Az osteoporosis több millió törést okozhat évente. A csípőcsont törése egy életre lenyomoríthat, sőt még halált is okozhat. A gerinc törése miatt pedig, noha fájdalommentes, a sérült veszíthet magasságából, ami gerincferdüléshez vezet.
Orvosilag bizonyították, hogy ez a sport az egyik legjobb terápia a csontritkulás megelőzésében, és kezelésében.
A nordic walking ezen kívül segít az egyensúlyérzék fejlesztésében is, amely szintén hozzájárul az esetleges esések, és csonttörések elkerülésében
Az emberi csontváz kb. 30 éves korig folyamatosan fejlődik. A 35. életév után a csontleépülés dominál! A csontritkulás főleg a változókor után lévő nőket érinti. A sportolás nemcsak az izomzatot, hanem a csontokat is erősíti. A már meglévő csontritkulás esetén is sokat segít, mivel lassítja a csontleépülést. A megfelelő sporttevékenység során a kalcium jobban beépül a csontokba.
A legjobb megelőzési mód: a kalciumban és D-vitaminban gazdag étkezés, és a rendszeres testmozgás szabadban. A rendszeres edzés növeli a csontok sűrűségét, ezáltal hozzájárul a csontritkulás megakadályozásához.
A D-vitamin napfény hatására termelődik a szervezetünkben. Kiemelt szerepe van az egészséges csontozat fenntartásában, a kalcium és a foszfát felszívódásában, az izomfunkció fenntartásában és az immunrendszer megfelelő működésében.