A karosszékből álljanak most fel!
Először is nézzük meg mi is a probléma az ülőmunkával:
- ülés közben a láb izmait nem használjuk, a medence izmai rövidülésben vannak,
- a vállöv izmai megfeszülnek a monoton terheléstől, elsősorban a felső háti szakaszon és a nyakban okozva izomgörcsöt, fájdalmat,
- a hasi szervek összenyomódnak, a has izomzata renyhül, a mellkasüreg összeszűkül,
- a mozgásszervi ártalmakon túl pedig az idegrendszer is nyomás alatt van a folyamatos koncentráció miatt.
Az ülőmunka okozta fizikai és szellemi stressz enyhítésére mindenképpen szükség van. A nordic walking komplex megoldást kínál valamennyi problémára egyidejűleg.
A természetben, friss levegőn végzett mozgás jó hatással van az idegrendszerre, a légzőrendszerre és az immunrendszerre is és természetesen a mozgásrendszerre is.
Nordic walkingozás közben az előrehaladást speciális botok segítik, melyek helyes használata aktiválja a felsőtest izomzatát: átmozgatja a vállak, hát, karok izmait, ezáltal a nyakban és vállban javul a vérkeringés, mozgékonyabbá válnak az ízületek, így csökken a feszültség és enyhülnek a görcsök. A technika helyes alkalmazása során a lapockák lentebb ereszkednek, így a mellkasüreg tágassága nő, a légzés könnyebbé és teljesebbé válik. A gyaloglás révén pedig a láb izmainak edzése is megtörténik. A NW a test izmainak mintegy 90%-át megmozgatja, nagyon komplex mozgásforma.
A nordic walkingot olyan testtartásban végezzük, amilyenre mindig is szükségünk van, de a kialakult rossz szokások egy helytelen testtartási sémát rögzítettek. A nordic walking rendszeres gyakorlása révén a testet rávezetjük arra, hogyan tud visszatérni az optimális működéshez. Egy idő után megszokottá válik a helyes testtartás, és szép lassan a mindennapok során is alkalmazni fogjuk. Ez a mozgás eleinte csak ellensúlyozza a rossz testtartás hátrányait, később pedig szokássá válik a helyes testtartás és a vele járó jó közérzet.
Az intenzív sporttevékenység nemcsak a mozgásrendszerre van jóhatással, hanem az emésztőrendszerre is: a bélperisztartika fokozódása illetve az anyagcsere gyorsulása révén.
A mozgás segítségével elégnek a stressz hormonok (pl adrenalin), így a nap közben felhalmozódott stressz nem tartja készenléti állapotban a testet feleslegesen, teret enged a pihenésnek. Mozgás során endorfin szabadul fel, ami hozzájárul a jó közérzethez és fájdalomcsillapító hatása is van.
Az ülőmunkát végzők számára nélkülözhetetlen a rendszeres testmozgás és a nordic walking különösen jó választás számukra, mert sokrétű megoldást jelent az ülés okozta fizikai és pszichés stresszre.